Kalorifer ve Kombi Bakımı

Kombi ve petek temizleme işlemi, esas olarak kombinin ve peteklerin kullanımı ile bağlantılı bir durumdur. kış aylarında kombi kış modunda çalıştırılarak ortamın ısı dengesi sağlanır. Peteklerde bulunan su ısındıkça tesisatta bulunan su, ısıyla yoğunlaşır ve kirli bir su haline gelir. Bu kirli ve yoğunlaşmış su, suyun rahatça dolaşmasını engeller. Peteklerin alt kısımlarında yoğunlaşmış su tortullaşarak dolaşımı kısmen engeller. Bu problem sıklıkla görülmektedir.

Peteklerin üst ısısı olağandır ancak altları soğuktur. Kombi temizleme makinasıyla petek temizliğinin genellikle iki yıl ara ile yapılması önerilir. Ancak kombi ve petek bakım zamanı kullanıma bağlı olarak değişir.

Kombi Temizliği ve Bakımı Neden Gereklidir

Çoğu kişi ara ara kombilerinin kendi kendine çalışmayı durdurduğunu veya kaloriferlerinin yeteri kadar ısı vermediğini söyler. 40°C ‘ye ayarlanmış kombide kalorifer peteklerindeki ısının en fazla 25°C olduğunu söyleyenler olabiliyor. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri gerekli kombi bakımı ve kalorifer sistemi temizliği işlemlerinin yapılmamasıdır. Gereken bakımlar yapılmadığı sürece kombi ve kalorifer sistemi işlevini düzgün bir şekilde yapamayacaktır. Kombileri hassas cihazlar olduğunun farkına varmalısınız.

Doğalgazı sistemiyle yakarak içerisinde ısıttığı suyun tesisatta dolaşımını sağlarken basınç ölçüsünü de koruyan kombi, yılların ve çalışma yoğunluğunun etkisiyle performansında düşüşler yaşar. Kombinizin çalışma performansını korumak için yılda en az bir defa kombi bakımı yaptırmalısınız. Özçelik doğalgaz olarak kombinize uygun periyodik kombi ve tesisat bakım çizelgesi oluşturur ve kombi ve tesisat sisteminin çalışma performansını arttırırız. Böylece uzun ömürlü ve sağlıklı bir doğalgaz kullanım sisteminiz olur.

Periyodik kombi bakım zamanları nasıl belirlenir?

Kombi kullanım yoğunluğu en fazla kış ayalarında artmaktadır. Kış gelmeden bakım yapılması kombinizi bu yoğun çalışma maratonuna hazırlayacaktır. Bunun için en uygun dönem kıştan bir önceki mevsim olan sonbahar ayalarıdır. Yoğun çalışma maratonundan çıkıp rahatladığı bir dönem olan yaz aylarında da bakım yaptırarak kombinizin performansını tazeleyebilirsiniz. Periyodik kombi bakımı aksatılmadan yılda en az 1 defa yaptırılmalıdır. Bu sizin hem konforlu bir yaşam sürdürmenizi hem de doğalgaz tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Bakımsız kombilerin serüveni

Gerekli kombi ve tesisat bakımı yapılmadığında kombinizin çalışma performansı azalır, tesisatın çalışma siteminde aksaklıklar yaşanır. Sistemi yenilemek zorunda kalabilir, beklenti ve ihtiyaçlarınız karşılanmadığı gibi değmeyecek yüksek tutarlı doğalgaz faturalarıyla karşılaşabilirsiniz. Performansı azalan kombinin doğalgaz tüketimi fazlalaşır bununla birlikte ısıtma performansı da düşer. Bu durumda doğalgaz faturalarınızın artması doğal bir sonuçtur.

Periyodik Kombi Bakımında Önemli Noktalar

Uzun süre çalıştırılmayan kombi ve tesisat çalıştırılmadan önce Periyodik kombi bakımı yapılmalı ve  kombi ve tesisatın elemanlarının işlevlerinin düzgün çalışıp çalışmadığı titizlikle kontrol edilmelidir.

Periyodik kombi bakımı için Özçelik Doğalgaz bünyesindeki ekibimiz kombi bakımı konusunda sizi bilgilendirerek onayınızı alarak işleme başlarlar. Sonrasında kombinin çalışma verimliliğini kontrol eder ve bakıma başlarlar. Doğalgaz cihazlarınızda yaşanan sorunları kendiniz çözmeye uğraşmayın. Hayati tehlikeyle sonuçlanabilir. İşi uzmanına Özçelik Doğalgaz ekiplerine bırakın.

Periyodik Kombi Bakımı İşlemleri

 • Tehlikeye sebep olabilecek durumlar kontrol edilir.
 • Kombi temizliği kontrol edilir
 • Kombinin su sızdırma durumu kontrol edilir.
 • Ateşleme işlevinin gaz kesme sistemi testi yapılır.
 • Ön yanma ayarı kontrol edilir, kısmi ve tam güç altında gaz ayarları test edilerek kontrolü sağlanır.
 • Kombideki brülör (yakıtın yakılmasını sağlayan cihaz) ve kombinin yanma durumu kontrol edilir.
 • Kombinin ısıtma ve sıcak su üretme işlevleri kontrol edilir.
 • Isı eşanjörünün (ısı transferi yapan alet) çalışma durumu kontrol edilir.
 • Kombinin elektronik fonksiyonunun çalışması kontrol edilir.
 • Kalorifer ve sıcak su hattındaki pislik oluşumuna neden olan kalıntılar temizlenir.
 • Su şalteri filtresi kontrol edilir.
 • Filtre titizlikle temizlenir.
 • Su miktarı ayarları kontrolü yapılır.

Bacalı Kombilerde;

 • Baca limit sensörünün çalışma durumunun kontrolü yapılır.
 • Bacanın çekiş gücü kontrolü yapılır

Yoğuşmalı Kombilerde;

 • Yoğuşma su haznesi titizlikle temizlenir.
 • Kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştıran filtreniz temizliği titizlikle yapılır.