Ekonomik Doğalgaz Kullanımı

Oda sıcaklığını korumak ısı tasarrufunun en önemli noktasıdır. İzolasyon(yalıtım)  uygulaması ile %30’a varan doğalgaz ısı tasarrufu gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte içerinin ısısını muhafaza edebilmek için; oda havalandırılırken pencereleri tam ve kısa süreli açmak önemlidir. Pencereler yarım açıldığında hem havalandırma tam olmayacak hem de ısı kaybı fazla olacaktır. Bunun yerine pencereleri tam açarak yaptığınız havalandırma daha etkili ve daha az ısı kaybına sebep olur.

Havalandırma yaparken termostatik radyatör vanalarını kapatmanız da tasarruf için önemlidir. Oda içerisinde ısının rahat yayılabilmesini sağlamak için radyatör gibi ısıtıcı araçların önlerini kapatmayın. Isı kaybı en fazla kapılar ve pencereler aracılığıyla gerçekleşir. Bundan dolayı kapıların ve pencerelerin ısı yalıtımına sahip olmaları gerekmektedir.

Oda sıcaklığı konusuna gelelim. Oda sıcaklığı ayarı nasıl olmalıdır? Odalar gereğinden çok ısıtılmamalı. En fazla vakit geçirilen odaların 20-22°C, yatak odalarının ise 18-20°C arasında ayarlanması önerilir. Doğalgazı yakıtını ekonomik kullanabilmek için en uygun oda sıcaklığı 21°C ‘dir, bu ısıdan memnun olma durumu kişiye göre değişebilir. Yerden ısıtma sistemleri için en uygun sıcaklık 45- 50°C olarak tavsiye edilir. 55 °C üzerinde kullanım hem sağlık sorunlarına yol açabilir hem de evin zeminine zarar verebilir. Verimli bir ısınma elde edebilmek için Odanın havasındaki nem oranı da önemlidir. Ortamın havası kuru olduğunda radyatörlerin üstüne su dolu kaplar yerleştirerek nem miktarını ayarlayabilirsiniz.

Cihazınızın çalışma verimini düzenli tutmak için ısıtma sisteminizin bakım ve onarımını yılda bir defa Özçelik Doğalgaz Termoteknik yetkili servislerince yaptırabilirsiniz. Yılda en az bir defa yetkili servis tarafından periyodik bakım yapılması şarttır. Kombi bakımı 1 yılı aşkın süredir kullanımda olan cihazlar için önerilmektedir. Oda termostatı için en iyi konum oturma odanızdır. Oturma odanızda da radyatör yakınına konulmamalı ayrıca yerden belirli bir yükseklikte bulunmalıdır.

Böylece mevcut sıcaklık doğru ölçülebilir. Son bir  tavsiye olarak; kombide donma koruması sistemi, oda sıcaklığı 5°C altına düştüğünde kombi devreye girer ve ısıtma işlemi yaptıktan sonra devreden çıkar. Bundan dolayı kombi her zaman çalışmaya hazır durumda bırakılmalıdır. Kombiyi kısa süre aralıklarla açıp kapatmak ve bunu sürekli tekrarlamak; hem daha fazla doğalgaz tüketimine, hem de kombinin ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.  Bu tasarruf önerilerini uygulayarak kombinizi daha verimli kullanabilir ve doğalgaz faturanızın da daha ekonomik olmasını sağlayabilirsiniz.